48-as emlékhelyek a Temesközben
Örömmel jelentjük be a Temesvári Magyar Ifjúsági Szervezet (TEMISZ) legújabb helytörténeti könyvének megjelenését.
A mű szerzője, Balázs István László honismereti vezető (egyesületünk tagja, a Bánsági Kárpát Egyesület elnöke) érdekfeszítő módon ad ezúttal is betekintést a Temesköz történetének egy újabb részletébe: 1848-as hőseink és az emléküket őrző (máig fennmaradt vagy bizonyos esetekben már nem létező) emékjeleinek rövid történetét ismerhetjük meg a könyvből.
A könyv egyik érdekessége, hogy a teljes történelmi Temesközt átfogja: segítségével megismerkedhetünk Temesvár, Zsombolya, Berekszó, Gyertyámos és sok egyéb romániai település mellett a vajdasági Nagybecskerek, Elemér, Törökbecse, Magyarittabé emlékhelyeivel, csak néhányat kiemelve a fontosabbak közül.A könyv megjelenését több hónapos kutatómunka előzte meg.
A TEMISZ szervezésében több helyszíni kiszállás is megvalósult, a könyvben szereplő minden emlékhely fel lett keresve illetve fotókkal és GPS koordinátákkal dokumentálásra került. A kiadvány így úti kalauzként is felhasználható, a benne megadott koordinátáknak köszönhetően pedig az emlékhelyek egyénileg is könnyen megtalálhatók.
A TEMISZ csapata ez úton mond köszönetet Balázs István Lászlónak a könyv ismeretanyagának összeállításáért és Molnár Gézának a fényképanyag elkészítéséért és feldolgozásáért. A közös munkának köszönhetően, egyesületünk újabb kiadvánnyal járulhat hozzá a Temesköz értékeinek felmutatásához, szélesebb körű megismertetéséhez. Ugyanakkor köszönetet mondunk Pethő Dóra Lilla dizájnernek, egyesületünk tagjának, az ötletes borító megtervezéséért és a gyümölcsöző közös munkáért. Elismeréssel és köszönettel adózunk a Farkas-Ráduly Melánia által vezetett Szövegkövács Kft.–nek és Benedek-Székedy Sándor korrektornak az évekre visszanyúló együttműködésért, és az általunk kiadott könyvek kéziratainak igényes korrektúrájáért. Ugyanakkor a könyv nem születhetett volna meg Makkai Zoltán (a Heti Új Szó főszerkesztője) illetve Szalai László tördelő-szerkesztők kreatív munkája nélkül.
Köszönetet mondunk ugyanakkor a Communitas Alapítványnak, amely évek óta támogatja egyesületünk értékteremtő közösségi munkáját és helytörténeti kiadványaink megjelenését. Köszönjük a jelen kötetünk kiadásához is megítélt résztámogatást.